Not official until ratified by the conference.
If you have questions or concerns about a particular result,
please contact alanbingham@runstorm.org

Licensed to Valley Youth Conf. - A     HY-TEK's Meet Manager 9/28/2013 05:08 PM
               Valley Youth Conference Cross Country - 9/28/2013               
                               Woodley Ave Park                                
                                   Van Nuys                                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 2000 Meter Run CC Gremlin
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Cheyene Tsuang               Bears                           7:58.34  
  2 Naima Salazar                Bears                           8:05.52  
  3 Reese Gentry                 Eagles                          8:48.78  
  4 Ryan Prioleau                Jets                            8:50.22  
  5 Dylan Dozier                 Jets                            9:12.56  
  6 Reagan White                 Jets                            9:15.93  
  7 Jordyn Toon                  Pacers                          9:16.87  
  8 Madisen Cruz                 Storm                           9:19.72  
  9 Ella Stepan                  Storm                           9:28.75  
 10 Jasmine Kinzler              Simi Valley                     9:33.00  
 11 Ayanna Robledo               Bears                           9:33.75  
 12 Mahira Ward                  Jets                            9:41.66  
 13 Mia Rivas                    Eagles                          9:46.56  
 14 Kalista Madison              Storm                           9:51.06  
 15 Savannah Bingham             Storm                          10:10.34  
 16 Arianna Zotti                Falcons                        10:25.03  
 17 Kennedy Himmel               Hawks                          10:39.50  
 18 Melony Valdivia              Bears                          10:48.12  
 19 Emma Kovats                  Village                        10:51.34  
 20 Lindsey Nakazawa             Storm                          10:51.72  
 21 Rebecca Serna                Pacers                         10:53.02  
 22 Marissa Villamizar           Simi Valley                    10:57.06  
 23 Brooke Harnish               Storm                          10:58.37  
 24 Sofia Soriano                Storm                          11:02.38  
 25 Sophia Washington            Falcons                        11:02.72  
 26 Elaina Workman               Simi Valley                    11:04.31  
 27 Olivia Hyun                  Storm                          11:07.72  
 28 Kiara Cromie                 Storm                          11:08.18  
 29 Lilly Toren                  Pacers                         11:20.56  
 30 Emerie Miles                 Pacers                         11:23.28  
 31 Amia Witt                    Falcons                        11:23.78  
 32 Shiloh Tsuang                Bears                          12:21.90  
 33 Natalie Kinzler              Simi Valley                    12:52.44  
 34 Isabella Van Antwerp         Pacers                         12:58.66  
 35 Guadalupe Carillo            Bears                          13:08.28  
 36 Hope Isavi                   Pacers                         14:28.09  
 37 Emma Baskin                  Simi Valley                    14:59.47  
 38 Tiana Plata                  Bears                          21:09.53  
 
Event 2  Boys 2000 Meter Run CC Gremlin
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Jonathan Golmon              Simi Valley                     7:52.06  
  2 Jeremy Espinoza              Eagles                          7:57.84  
  3 Jon Burns                    Eagles                          8:04.66  
  4 Lucas Geyer                  Eagles                          8:10.66  
  5 Ishan Dubal                  Eagles                          8:11.43  
  6 Liam Olson                   Falcons                         8:11.72  
  7 Aidan Urbina                 Hawks                           8:15.50  
  8 Finley Hanson                Pacers                          8:33.28  
  9 James Bates                  Eagles                          8:34.94  
 10 Aadesh Senthilkumar          Eagles                          8:38.00  
 11 Luc Mainvielle               Hawks                           8:42.75  
 12 Joseph Vargas                Bears                           8:56.84  
 13 Isaac DeSantiago             Hawks                           9:06.50  
 14 Jordan Oliver                Hawks                           9:11.91  
 15 Romeo Portillo               Falcons                         9:14.12  
 16 Evan Shrier                  Eagles                          9:14.81  
 17 Henry Virtue                 Hawks                           9:42.09  
 18 Timothy Sauer                Village                         9:43.59  
 19 Matthew Vooijs               Storm                           9:46.06  
 20 Lucas Vooijs                 Storm                           9:46.84  
 21 Jacob Imwiko                 Eagles                          9:47.33  
 22 Baylin Bingham               Storm                           9:53.03  
 23 Christian Sebetic            Village                        10:01.38  
 24 Matthew Gonzalez             Hawks                          10:01.65  
 25 Jesse Georgeson              Storm                          10:07.84  
 26 Jeffrey Durrance             Hawks                          10:10.72  
 27 Philip Cmiral                Hawks                          10:12.28  
 28 Andrew Urner                 Hawks                          10:17.91  
 29 Samuel Haugen                Storm                          10:22.62  
 30 Rowan Canning                Pacers                         10:35.88  
 31 Michael Whaley               Simi Valley                    10:51.00  
 32 Martin Macias                Bears                          10:52.59  
 33 Brennan Givens               Storm                          10:53.96  
 34 Jacob Harrelson              Pacers                         11:22.84  
 35 Zachary Graves               Pacers                         11:24.34  
 36 Marcos Mancillas             Bears                          11:36.34  
 37 Maximillian Robles           Pacers                         11:39.18  
 38 Gerardo Mancillas            Bears                          12:06.44  
 39 Caleb Fredericks             Storm                          12:12.34  
 40 Miguel Ruiz                  Bears                          12:21.62  
 41 Elias Quevedo                Bears                          13:21.53  
 42 Franco Plata                 Bears                          13:48.28  
 43 Vincent Stella               Storm                          13:59.12  
 44 Elijah Guzman                Bears                          14:35.09  
 45 Alexander Wright             Storm                          14:36.00  
 46 Devin Urbina                 Hawks                          15:13.84  
 
Event 3  Girls 3k Run CC Bantam
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Women
  1 Isabella Duarte              Storm                          11:38.25   1 
  2 Ariana Sterling              Jets                           12:08.75   1 
  3 Isis Diaz                    Pacers                         12:09.87   1 
  4 Denise Torres                Bears                          12:27.50   1 
  5 Adrianna Bingham             Storm                          12:36.09   1 
  6 Amanda Anguiano              Bears                          12:39.38   1 
  7 Karrina Mackey               Hawks                          12:41.84   1 
  8 Hannah Fredericks            Storm                          12:52.03   1 
  9 Hayden Washington            Storm                          12:53.47   1 
 10 Izel Plascencia              Bears                          13:00.78   1 
 11 Danae Wolf                   Storm                          13:06.03   2 
 12 Amadi Weser                  Falcons                        13:28.81   2 
 13 Julietta Huerta              Bears                          13:32.18   2 
 14 Jenna Rashkovsky             Pacers                         13:59.00   2 
 15 Aleesa Stepan                Storm                          14:05.25   2 
 16 Hannah Harlan                Storm                          14:10.91   2 
 17 Lauren Lee                   Jets                           14:11.37   2 
 18 Eva Syssoeva                 Eagles                         14:13.09   2 
 19 Jiselle Minor                Bears                          14:15.50   2 
 20 Kamia Carter                 Jets                           14:24.00   2 
 21 Alizaeh Perez                Storm                          14:35.50   3 
 22 Brooke Hudspeth              Village                        14:47.06   3 
 23 Reagan Fernandez             Storm                          15:00.53   3 
 24 Vivianne Lannan              Eagles                         15:01.78   3 
 25 Payton Hudspeth              Village                        15:13.22   3 
 26 Nicole Rudenky               Eagles                         15:17.75   3 
 27 Emily Cruz                   Storm                          15:18.21   3 
 28 Joy Nakazawa                 Storm                          15:21.75   3 
 29 Nichole Mirzaian             Falcons                        15:23.03   3 
 30 Sofia Wimsatt                Pacers                         15:53.94   3 
 31 Jiane Beach                  Falcons                        15:57.09   4 
 32 Rebecca Georgeson            Storm                          15:58.78   4 
 33 Hope Diana                   Simi Valley                    16:04.34   4 
 34 Kelly Helton                 Falcons                        16:06.62   4 
 35 Maria Adame                  Bears                          16:07.84   4 
 36 Racquel Martinez             Pacers                         16:12.94   4 
 37 Kaylin Cromie                Storm                          16:37.56   4 
 38 Abigail Herskowitz           Village                        17:14.56   4 
 39 Janine Valdivia              Bears                          18:03.66   4 
 40 Greer Roth                   Falcons                        18:17.44   4 
 41 Isabel Ramirez               Storm                          19:40.28   5 
 
Event 4  Boys 3k Run CC Bantam
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Men
  1 Nicholas Serrano             Storm                          11:35.88   1 
  2 Rowan FitzGerald             Falcons                        11:42.18   1 
  3 Garrett Nemeth               Eagles                         11:43.72   1 
  4 Ryan Armijo                  Falcons                        11:50.66   1 
  5 Cole Gentry                  Eagles                         11:51.72   1 
  6 Alex Davis                   Falcons                        11:56.34   1 
  7 Elliot Fleck                 Pacers                         12:16.18   1 
  8 Nicolas Doutt                Storm                          12:24.97   1 
  9 Xander Penaflor              Hawks                          12:25.72   1 
 10 Tristan Pratt                Eagles                         12:26.21   1 
 11 Kyle Podgorski               Village                        12:36.72   2 
 12 Dariel Rivas                 Eagles                         12:49.78   2 
 13 Gabriel Madison              Storm                          12:57.44   2 
 14 Kameron Tarver               Jets                           12:59.69   2 
 15 Benjamin Garden              Storm                          13:10.38   2 
 16 James Crawford               Eagles                         13:45.81   2 
 17 Hector Martinez              Pacers                         13:50.03   2 
 18 Nathan Branda                Storm                          13:56.47   2 
 19 Carson Muscat                Village                        14:14.50   2 
 20 Enrique Caballero            Storm                          14:24.88   2 
 21 Raymond Guzman               Bears                          14:29.78   3 
 22 Henry Navarijo               Bears                          14:31.66   3 
 23 Owen Minzes                  Village                        14:35.44   3 
 24 Alex Jenney                  Storm                          14:42.41   3 
 25 Josue Morales                Bears                          14:43.59   3 
 26 Joshua Clayton               Storm                          14:45.28   3 
 27 Joseph Anderson              Storm                          14:52.56   3 
 28 Ryan Groller                 Storm                          14:58.00   3 
 29 Zachary Keenan               Pacers                         14:58.81   3 
 30 Eric Harnish                 Storm                          15:02.62   3 
 31 Henry Torres                 Village                        15:03.65   4 
 32 Viraj Lakhotia               Storm                          15:06.94   4 
 33 Jeremy Vargas                Bears                          15:09.91   4 
 34 Sarthak Kamerkar             Eagles                         15:13.06   4 
 35 Nelson Keasberry             Village                        15:32.59   4 
 36 David Durrance               Hawks                          15:43.00   4 
 37 Kyle O'Sullivan              Storm                          17:25.47   4 
 38 Angel Miramontez             Bears                          17:36.66   4 
 39 Chris Garabedian             Village                        18:18.28   4 
 40 Ara Garabedian               Village                        19:55.25   4 
 41 Donovan Sofio                Falcons                        19:55.90   5 
 42 Jacob Behan                  Storm                          20:12.84   5 
 43 Christian Lesesne            Hawks                          22:43.94   5 
 
Event 5  Girls 3k Run CC Midget
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Women
  1 Hailey Golmon                Simi Valley                    11:16.00   1 
  2 Gia Majerus                  Eagles                         11:20.59   1 
  3 Shelbi Schauble              Storm                          11:24.53   1 
  4 Kaela Berretta               Storm                          11:31.69   1 
  5 Maya Martinez                Pacers                         11:37.62   1 
  6 Kylie Rasplicka              Storm                          11:44.25   1 
  7 Stephanie Cobieya            Bears                          11:46.75   1 
  8 Amaya Aguilar                Bears                          11:47.62   1 
  9 Olivia Hernandez             Bears                          12:04.84   1 
 10 Sophie Birnhaum              Hawks                          12:14.69   1 
 11 Eliza Mancillas              Bears                          12:38.34   2 
 12 Alysa Branda                 Storm                          12:46.72   2 
 13 Adriana Chico                Bears                          12:53.38   2 
 14 Sabrina Salcedo              Bears                          12:53.75   2 
 15 Elisha Salazar               Jets                           12:59.66   2 
 16 Kareena Tashjian             Eagles                         13:13.88   2 
 17 Mary Price                   Storm                          13:15.38   2 
 18 Grace Seper                  Storm                          13:17.62   2 
 19 Taya McKinley                Jets                           13:20.97   2 
 20 Noella Kiwutila              Jets                           13:23.97   2 
 21 Samantha Amaya               Jets                           13:26.28   3 
 22 Lauren Sehenuk               Storm                          13:26.52   3 
 23 Olivia Press                 Hawks                          13:34.22   3 
 24 Persiyana Petrova            Falcons                        13:39.38   3 
 25 Tanya Serna                  Pacers                         13:52.41   3 
 26 Ashanti Salazar              Jets                           13:54.47   3 
 27 Dolly Baltazar               Bears                          13:55.15   3 
 28 Tarah McKinley               Jets                           13:56.78   3 
 29 Isabella McCarty             Simi Valley                    14:03.75   3 
 30 Audrey Dang                  Storm                          14:10.12   3 
 31 Silvia Lopez                 Bears                          14:11.94   4 
 32 Rosa Silva                   Bears                          14:16.38   4 
 33 Grace Swift                  Pacers                         14:18.12   4 
 34 Sophie Brill                 Hawks                          14:24.06   4 
 35 Iman Bakhit                  Hawks                          14:25.72   4 
 36 Grace Lin                    Storm                          14:37.28   4 
 37 Miya Nakazawa                Storm                          14:38.21   4 
 38 Sofia Marin                  Bears                          14:42.31   4 
 39 Tiffany Patino               Bears                          14:52.28   4 
 40 Jayda Crawford               Jets                           14:53.28   4 
 41 Sarah Benitez                Storm                          15:09.66   5 
 42 Katrina Snyder               Simi Valley                    15:19.25   5 
 43 Naomi Beach                  Falcons                        15:40.06   5 
 44 Gabrielee Morales            Bears                          15:43.03   5 
 45 Isabela Pinal                Bears                          15:48.81   5 
 46 Emily Hyun                   Storm                          15:53.25   5 
 47 Camille Zacky                Storm                          16:02.81   5 
 48 Brienna Burkett              Simi Valley                    16:08.25   5 
 49 Saskia Rubin                 Hawks                          16:08.52   5 
 50 Noemi Kiss                   Village                        16:09.31   5 
 51 Samantha Lichstein           Simi Valley                    16:14.81   6 
 52 Sarah Steffon                Simi Valley                    16:25.56   6 
 53 Grace Dolan                  Simi Valley                    16:40.03   6 
 54 Ashley Maycott               Storm                          16:53.15   6 
 55 Laurel Harnish               Storm                          16:58.22   6 
 56 Amina Hall                   Pacers                         17:26.38   6 
 57 Madison Ruddock              Village                        17:51.97   6 
 58 Isabela Sevilla              Bears                          17:54.47   6 
 59 Isabel de Armas              Storm                          19:44.97   6 
 
Event 6  Boys 3k Run CC Midget
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Men
  1 Christain Golmon             Simi Valley                    10:30.69   1 
  2 Cristian Lopez               Storm                          10:35.18   1 
  3 Blake Gallardo               Storm                          10:51.72   1 
  4 Quinn Garity                 Pacers                         10:54.81   1 
  5 Augusto Ornelas              Storm                          10:55.15   1 
  6 David Salazar                Bears                          11:01.69   1 
  7 Rylan Wadkins                Storm                          11:09.28   1 
  8 Vincent Mancillas            Bears                          11:24.25   1 
  9 Hunter Romine                Storm                          11:29.25   1 
 10 Daniel Rush                  Storm                          11:47.72   1 
 11 Omer Abdelrahim              Falcons                        12:00.50   2 
 12 Kai Ostergard                Storm                          12:02.47   2 
 13 Daniel Mercado               Bears                          12:13.53   2 
 14 William Durrance             Hawks                          12:20.22   2 
 15 Thomas A Anderson            Storm                          12:23.97   2 
 16 Justus Pratt                 Eagles                         12:38.44   2 
 17 Jacob Wynn                   Storm                          12:58.41   2 
 18 Josh Stern                   Eagles                         13:03.18   2 
 19 Collin Ferrell               Village                        13:14.31   2 
 20 Daniel Tiber                 Pacers                         13:19.75   2 
 21 Noah Ataya                   Falcons                        13:40.12   3 
 22 Owen Veloz                   Falcons                        13:41.00   3 
 23 John Fredericks              Storm                          14:20.06   3 
 24 Robbie Miller                Storm                          14:26.25   3 
 25 Luke Kvarda                  Hawks                          14:34.38   3 
 26 Daniel Plata                 Bears                          15:56.62   3 
 27 Ryan Buckley                 Hawks                          16:00.88   3 
 28 Brandon Rusenko              Falcons                        17:02.56   3 
 29 David Rangel                 Bears                          18:09.66   3 
 
Event 7  Girls 4k Run CC Youth
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Mariah Moro                  Bears                          15:24.44  
  2 Mauri Dobbs                  Storm                          15:53.28  
  3 Valerie Zavala               Eagles                         15:59.94  
  4 McKenna Smith                Falcons                        16:06.41  
  5 Emily Virtue                 Hawks                          16:38.34  
  6 Samantha Geyer               Eagles                         16:53.53  
  7 Janel Jauregui               Storm                          17:44.84  
  8 Camila Adame                 Bears                          17:51.97  
  9 Genelie Baltazar             Bears                          18:09.31  
 10 Alex Lomeli                  Hawks                          19:09.47  
 11 Kaytlynn Sharp               Storm                          20:41.25  
 12 Corie Nakazawa               Storm                          21:28.03  
 13 Maria Carillo                Bears                          21:58.97  
 14 Raven Butler                 Jets                           22:20.72  
 15 Sofia Martinez               Pacers                         22:21.56  
 16 Claire Muscat                Village                        23:21.97  
 17 Kathryn Durrance             Hawks                          26:10.53  
 18 Aleyna Van Antwerp           Pacers                         28:01.62  
 19 Rebecca Penaflor             Hawks                          28:29.34  
 
Event 8  Boys 4k Run CC Youth
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Colin FitzGerald             Falcons                        14:02.97  
  2 Alexander Hirsch             Hawks                          14:08.53  
  3 Julian Silva                 Bears                          14:50.00  
  4 Justin Hazell                Eagles                         14:55.94  
  5 Michael Burson               Storm                          14:58.62  
  6 Elijah Stepan                Storm                          15:03.81  
  7 Boon Andrews                 Eagles                         15:13.97  
  8 Logan Neil                   Falcons                        15:19.28  
  9 Zachary Johnson              Falcons                        15:57.18  
 10 Joshua Duarte                Storm                          16:02.81  
 11 Jacob Lee                    Storm                          16:07.75  
 12 Lean Aguilar                 Bears                          16:29.38  
 13 Brady Walther                Pacers                         16:30.81  
 14 Aidan Foote                  Falcons                        16:59.18  
 15 Tanay Suryavanshi            Storm                          17:37.18  
 16 Joshua Anderson              Storm                          18:08.41  
 17 David Caporal                Storm                          18:34.41  
 18 Dylan Riley                  Falcons                        18:55.12  
 19 Jesse Andaluz                Bears                          19:06.09  
 20 Cameron Sidoti               Eagles                         19:23.09  
 21 Timothy Von Busch            Storm                          19:56.94  
 22 Morgan Faunce                Falcons                        20:13.44  
 23 Felix Schnobrich             Village                        20:23.66  
 24 Joel Ramirez                 Storm                          20:35.51  
 25 Isaac Sung                   Village                        21:13.72  
 26 Gabriel Ramirez              Storm                          21:45.38  
 27 Miles Allen                  Storm                          22:30.69  
 28 Luke Melnyk                  Falcons                        25:49.69  
 29 Maxwell Haire                Village                        26:02.53  
 30 Andrew Plata                 Bears                          27:22.94  
 31 Elliot Kohut                 Village                        29:47.78  
 
Event 10  Boys 4k Run CC Intermediate
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rogelio Roa                  Bears                          18:32.09  
  2 Ignacio Sevilla              Bears                          21:04.28  
 
Hit Counter
Results Woodley Park Sept 28, 2013