Not official until ratified by the conference. 
If you have questions or concerns about a particular result,
please contact alanbingham@runstorm.org 
             Valley United Striders XC Invitational Meet - 9/21/2013              
                                  Pierce College                                  
                                    9/21/2013                                     
                                                              
 
Gremlin Girls 2000 Meter Run
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Naima Salazar                Bears                   7:00.2    8:42.15    1   
  2 Perla Duran                  Lightning Youth RC      7:05.9    8:49.28    2   
  3 Cheyene Tsuang               Bears                   7:12.8    8:57.78    3   
  4 Nataly Robles                Lightning Youth RC      7:36.4    9:27.12    4   
  5 Reese Gentry                 West Valley Eagles      7:51.2    9:45.53        
  6 Ryan Prioleau                LA Jets                 7:55.5    9:50.91    5   
  7 Dylan Dozier                 LA Jets                 8:12.0   10:11.41    6   
  8 Jordyn Toon                  Northridge Pacers       8:12.7   10:12.28    7   
  9 Ella Stepan                  Storm                   8:17.7   10:18.50    8   
 10 Mahira Ward                  LA Jets                 8:19.3   10:20.44    9   
 11 Reagan White                 LA Jets                 8:23.6   10:25.84   10   
 12 Yamilet Lopez                Team Lopez              8:24.1   10:26.46        
 13 Savannah Bingham             Storm                   8:29.4   10:33.03   11   
 14 Elaina Rund                  Temecula Rangers        8:30.6   10:34.47        
 15 Madeleine Neilsen            Temecula Rangers        8:31.6   10:35.75        
 16 Ayanna Robledo               Bears                   8:36.1   10:41.34   12   
 17 Jasmine Kinzler              Simi Valley             8:37.2   10:42.69   13   
 18 Arabella Esparza             Lightning Youth RC      8:40.5   10:46.75   14   
 19 Kalista Madison              Storm                   8:42.1   10:48.75   15   
 20 Mia Rivas                    West Valley Eagles      8:54.7   11:04.41        
 21 Amia Witt                    L A Falcons             9:00.7   11:11.91   16   
 22 Arianna Zotti                L A Falcons             9:08.3   11:21.31   17   
 23 Tatiara Jones                Simi Valley             9:11.6   11:25.50   18   
 24 Kristina Ramirez             Team Lopez              9:15.1   11:29.75        
 25 Kennedy Himmel               Hawk Track Club         9:16.1   11:31.06        
 26 Emma Kovats                  Village Christian       9:18.1   11:33.47        
 27 Marissa Villamizar           Simi Valley             9:18.3   11:33.81   19   
 28 Kiara Cromie                 Storm                   9:18.9   11:34.50   20   
 29 Adamara Esparza              Lightning Youth RC      9:27.7   11:45.41   21   
 30 Crystal Fernandez            Lightning Youth RC      9:32.1   11:50.88   22   
 31 Shiloh Tsuang                Bears                   9:36.9   11:56.91   23   
 32 Karis Zavala                 L A Falcons             9:39.0   11:59.53   24   
 33 Elaina Workman               Simi Valley             9:42.2   12:03.47   25   
 34 Lindsey Nakazawa             Storm                   9:44.7   12:06.62   26   
 35 Melony Valdivia              Bears                   9:45.1   12:07.02   27   
 36 Rebecca Serna                Northridge Pacers      10:02.6   12:28.84   28   
 37 Olivia Hyun                  Storm                  10:04.7   12:31.41        
 38 Sophia Washington            L A Falcons            10:05.8   12:32.81   29   
 39 Emerie Miles                 Northridge Pacers      10:22.1   12:53.06   30   
 40 Lilly Toren                  Northridge Pacers      10:26.8   12:58.91   31   
 41 Miriam Morales               Team Lopez             10:30.9   13:03.97        
 42 Natalie Kinzler              Simi Valley            10:42.7   13:18.66   32   
 43 Olivia Mora                  Bears                  11:50.9   14:43.38        
 44 Natalie Zagnoli              Northridge Pacers      11:58.6   14:53.03   33   
 45 Isabella Van Antwerp         Northridge Pacers      11:59.4   14:53.93        
 46 Hope Isavi                   Northridge Pacers      12:33.5   15:36.34        
 47 Emma Baskin                  Simi Valley            12:52.5   15:59.94        
 48 Tiana Plata                  Bears                  16:58.4   21:05.59        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3   *4   *5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 North Valley Golden Bears    16    1    3   12   23   27                     
      Total Time:    28:21.27                                                     
         Average:     9:27.09                                                     
   2 LA Jets                      20    5    6    9   10                          
      Total Time:    30:22.76                                                     
         Average:    10:07.59                                                     
   3 Lightning Youth RC           20    2    4   14   21   22                     
      Total Time:    29:03.15                                                     
         Average:     9:41.05                                                     
   4 Santa Clarita Track Club     34    8   11   15   20   26                     
      Total Time:    31:40.28                                                     
         Average:    10:33.43                                                     
   5 Simi Valley Spartans         50   13   18   19   25   32                     
      Total Time:    33:42.00                                                     
         Average:    11:14.00                                                     
   6 L A Falcons                  57   16   17   24   29                          
      Total Time:    34:32.75                                                     
         Average:    11:30.92                                                     
   7 Northridge Pacers            65    7   28   30   31   33                     
      Total Time:    35:34.18                                                     
         Average:    11:51.40    

 
             Valley United Striders XC Invitational Meet - 9/21/2013              
                                  Pierce College                                  
                                    9/21/2013                                     
                               Last Completed Event                               
 
Gremlin Boys 2000 Meter Run
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
 59 Unknown                                             18:13.8   22:39.24        
  1 Jonathan Golmon              Simi Valley             7:03.4    8:46.09        
  2 Aidan Urbina                 Hawk Track Club         7:06.3    8:49.75    1   
  3 Jon Burns                    West Valley Eagles      7:09.0    8:53.09    2   
  4 Jeremy Espinoza              West Valley Eagles      7:12.1    8:56.91    3   
  5 Liam Olson                   L A Falcons             7:13.8    8:59.00        
  6 Luc Mainvielle               Unattached              7:15.3    9:00.91        
  7 James Bates                  West Valley Eagles      7:16.1    9:01.96    4   
  8 Ishan Dubal                  West Valley Eagles      7:25.1    9:13.06    5   
  9 Tony Luna                    Lightning Youth RC      7:34.1    9:24.28    6   
 10 Max Ramirez                  Lightning Youth RC      7:34.5    9:24.78    7   
 11 Aadesh Senthilkumar          West Valley Eagles      7:36.7    9:27.47    8   
 12 Sarab Oberoi                 Northridge Pacers       7:39.7    9:31.18    9   
 13 Aldo Mena                    Lightning Youth RC      7:43.5    9:35.94   10   
 14 Ethan Smith                  West Valley Eagles      7:55.0    9:50.25        
 15 Finley Hanson                Northridge Pacers       8:00.4    9:56.94   11   
 16 Isaac DeSantiago             Hawk Track Club         8:01.1    9:57.87   12   
 17 Joseph Vargas                Bears                   8:02.4    9:59.41   13   
 18 Evan Shrier                  West Valley Eagles      8:02.9   10:00.12        
 19 Romeo Portillo               L A Falcons             8:07.6   10:05.97        
 20 Matthew Vooijs               Storm                   8:08.3   10:06.78   14   
 21 Baylin Bingham               Storm                   8:08.8   10:07.40   15   
 22 Timothy Sauer                Village Christian       8:11.7   10:10.97        
 23 Matthew Gonzalez             Hawk Track Club         8:12.6   10:12.18   16   
 24 King Burns                   West Valley Eagles      8:18.7   10:19.69        
 25 Ethan Soto                   Lightning Youth RC      8:19.1   10:20.24   17   
 26 Edgar Campos                 Lightning Youth RC      8:26.2   10:28.97   18   
 27 Christian Sebetic            Village Christian       8:29.8   10:33.44        
 28 Aiden Murasmith              Temecula Rangers        8:32.7   10:37.09   19   
 29 Peter Zagnoli                Northridge Pacers       8:34.6   10:39.47   20   
 30 Tyree Cardwell               Temecula Rangers        8:35.8   10:40.97   21   
 31 Henry Virtue                 Hawk Track Club         8:43.8   10:50.91   22   
 32 Jeffrey Durrance             Hawk Track Club         8:46.1   10:53.78   23   
 33 Ian Fleck                    Northridge Pacers       8:47.1   10:55.06   24   
 34 Danny Moreno                 Lightning Youth RC      8:49.5   10:57.94        
 35 Jacob Imwiko                 West Valley Eagles      8:53.6   11:03.06        
 36 Samuel Haugen                Storm                   8:56.2   11:06.28   25   
 37 Rowan Canning                Northridge Pacers       8:58.6   11:09.25   26   
 38 Andrew Urner                 Hawk Track Club         9:00.0   11:11.00        
 39 Jesse Georgeson              Storm                   9:03.3   11:15.18   27   
 40 Philip Cmiral                Hawk Track Club         9:08.1   11:21.15        
 41 Emir Palacios                Lightning Youth RC      9:14.6   11:29.15        
 42 Lucas Vooijs                 Storm                   9:17.7   11:33.03   28   
 43 Brennan Givens               Storm                   9:18.6   11:34.15        
 44 Martin Macias                Bears                   9:48.1   12:10.78   29   
 45 Marcos Mancillas             Bears                   9:54.9   12:19.22   30   
 46 Michael Whaley               Simi Valley             9:59.9   12:25.47        
 47 Brendan Van Hise             Temecula Rangers       10:03.3   12:29.69   31   
 48 Caleb Fredericks             Storm                  10:36.1   13:10.44        
 49 Gerardo Mancillas            Bears                  11:05.9   13:47.44   32   
 50 Zachary Graves               Northridge Pacers      11:06.4   13:48.06        
 51 Camden Martinez              Temecula Rangers       11:07.3   13:49.28   33   
 52 Maximillian Robles           Northridge Pacers      11:21.4   14:06.75        
 53 Dylan Hudson                 Storm                  11:26.1   14:12.56        
 54 Devin Urbina                 Hawk Track Club        12:08.0   15:04.66        
 55 Alexander Wright             Storm                  12:30.3   15:32.34        
 56 Vincent Stella               Storm                  13:27.6   16:43.53        
 57 Franco Plata                 Bears                  13:51.9   17:13.78   34   
 58 Brandon Amador               Bears                  18:13.3   22:38.62        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3   *4   *5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 West Valley Eagles            9    2    3    4    5    8                     
      Total Time:    26:51.96                                                     
         Average:     8:57.32                                                     
   2 Lightning Youth RC           23    6    7   10   17   18                     
      Total Time:    28:25.00                                                     
         Average:     9:28.34                                                     
   3 Hawk Track Club              29    1   12   16   22   23                     
      Total Time:    28:59.80                                                     
         Average:     9:39.94                                                     
   4 Northridge Pacers            40    9   11   20   24   26                     
      Total Time:    30:07.59                                                     
         Average:    10:02.53                                                     
   5 Santa Clarita Track Club     54   14   15   25   27   28                     
      Total Time:    31:20.46                                                     
         Average:    10:26.82                                                     
   6 Temecula Rangers             71   19   21   31   33                          
      Total Time:    33:47.75                                                     
         Average:    11:15.92                                                     
   7 North Valley Golden Bears    72   13   29   30   32   34                     
      Total Time:    34:29.41                                                     
         Average:    11:29.81                                                     
             Valley United Striders XC Invitational Meet - 9/21/2013              
                                  Pierce College                                  
                                    9/21/2013                                     
                                                              
 
Bantam Girls 3k Run
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Natalia Quintero             West Valley Eagles      6:06.7   11:23.56    1   
  2 Isabella Duarte              Storm                   6:13.7   11:36.56    2   
  3 Daniela Quintero             West Valley Eagles      6:20.5   11:49.31    3   
  4 Isis Diaz                    Northridge Pacers       6:37.1   12:20.12    4   
  5 Celeste Ramirez              Lightning Youth RC      6:42.6   12:30.38    5   
  6 Denise Torres                Bears                   6:46.1   12:36.97    6   
  7 Caroline Bates               West Valley Eagles      6:47.2   12:39.03    7   
  8 Adrianna Bingham             Storm                   6:55.2   12:53.88    8   
  9 Jesenia Lopez                Team Lopez              6:58.1   12:59.28        
 10 Karrina Mackey               Hawk Track Club         7:01.0   13:04.75        
 11 Brooke Hudspeth              Village Christian       7:01.8   13:06.18    9   
 12 Hayden Washington            Storm                   7:06.3   13:14.69   10   
 13 Danae Wolf                   Storm                   7:08.5   13:18.66   11   
 14 Amanda Anguiano              Bears                   7:10.2   13:21.78   12   
 15 Fernanda Degollado           Team Lopez              7:14.6   13:30.15        
 16 Izel Plascencia              Bears                   7:18.3   13:36.91   13   
 17 Ciara Prentice               Temecula Rangers        7:24.5   13:48.47   14   
 18 Emily Looney                 Temecula Rangers        7:25.5   13:50.44   15   
 19 Emily Rodriguez              West Valley Eagles      7:27.1   13:53.28   16   
 20 Lindy Saffel                 West Valley Eagles      7:29.7   13:58.15   17   
 21 Hannah Fredericks            Storm                   7:31.1   14:00.84   18   
 22 Amadi Weser                  L A Falcons             7:34.8   14:07.81   19   
 23 Madeline Stone               Temecula Rangers        7:37.0   14:11.81   20   
 24 Julietta Huerta              Bears                   7:39.6   14:16.75   21   
 25 Jiselle Minor                Bears                   7:41.5   14:20.25   22   
 26 Desiree DE LA Riva           Lightning Youth RC      7:42.3   14:21.69   23   
 27 Lauren Lee                   LA Jets                 7:44.5   14:25.75        
 28 Jenna Rashkovsky             Northridge Pacers       7:45.6   14:27.78   24   
 29 Eva Syssoeva                 West Valley Eagles      7:49.0   14:34.12        
 30 Aleesa Stepan                Storm                   7:54.4   14:44.31        
 31 Reagan Fernandez             Storm                   8:00.1   14:54.94        
 32 Sandra Ferrer                West Valley Eagles      8:01.8   14:58.06        
 33 Destinee Jones               Temecula Rangers        8:02.3   14:58.97   25   
 34 Alizaeh Perez                Storm                   8:06.1   15:06.00        
 35 Daniela Reyes                Lightning Youth RC      8:11.6   15:16.31   26   
 36 Vivianne Lannan              West Valley Eagles      8:14.9   15:22.47        
 37 Payton Hudspeth              Village Christian       8:17.3   15:27.03   27   
 38 Angela Giovanni              Team Lopez              8:29.8   15:50.25        
 39 Leah Valles                  Storm                   8:31.3   15:53.06        
 40 Nichole Mirzaian             L A Falcons             8:33.5   15:57.18   28   
 41 Rebecca Georgeson            Storm                   8:33.8   15:57.69        
 42 Emily Cruz                   Storm                   8:36.7   16:03.12        
 43 Joy Nakazawa                 Storm                   8:40.0   16:09.22        
 44 Jiane Beach                  L A Falcons             8:48.9   16:25.81   29   
 45 Jennifer Duarte              Lightning Youth RC      8:50.7   16:29.25   30   
 46 Kelly Helton                 L A Falcons             8:53.0   16:33.47   31   
 47 Adriana Martinez             Team Lopez              8:54.2   16:35.69        
 48 Caroline Hunsberger          Temecula Rangers        9:00.4   16:47.34   32   
 49 Abigail Herskowitz           Village Christian       9:04.0   16:53.97   33   
 50 Kaylin Cromie                Storm                   9:05.3   16:56.50        
 51 Maria Adame                  Bears                   9:06.9   16:59.38        
 52 Jamie Lee                    Storm                   9:07.5   17:00.53        
 53 Samera Denzer                Temecula Rangers        9:21.4   17:26.44        
 54 Racquel Martinez             Northridge Pacers       9:29.8   17:42.18   34   
 55 Greer Roth                   L A Falcons             9:38.7   17:58.69   35   
 56 Karla Morales                Team Lopez              9:43.0   18:06.72        
 57 Sofia Wimsatt                Northridge Pacers      10:01.1   18:40.50   36   
 58 Janine Valdivia              Bears                  10:04.9   18:47.56        
 59 Erin Van Hise                Temecula Rangers       10:19.1   19:13.94        
 60 Isabel Ramirez               Storm                  10:40.3   19:53.47        
 61 Sarah Rodriguez              Lightning Youth RC     11:11.0   20:50.69   37   
 62 Janely Duarte                Lightning Youth RC     11:31.7   21:29.28        
 63 Alyna Oliver                 Hawk Track Club        12:21.9   23:02.94        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3   *4   *5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 West Valley Eagles           11    1    3    7   16   17                     
      Total Time:    35:51.90                                                     
         Average:    11:57.30                                                     
   2 Santa Clarita Track Club     20    2    8   10   11   18                     
      Total Time:    37:45.13                                                     
         Average:    12:35.05                                                     
   3 North Valley Golden Bears    31    6   12   13   21   22                     
      Total Time:    39:35.66                                                     
         Average:    13:11.89                                                     
   4 Temecula Rangers             49   14   15   20   25   32                     
      Total Time:    41:50.72                                                     
         Average:    13:56.91                                                     
   5 Lightning Youth RC           54    5   23   26   30   37                     
      Total Time:    42:08.38                                                     
         Average:    14:02.80                                                     
   6 Northridge Pacers            62    4   24   34   36                          
      Total Time:    44:30.08                                                     
         Average:    14:50.03                                                     
   7 Village Christian            69    9   27   33                               
      Total Time:    45:27.18                                                     
         Average:    15:09.06                                                     
   8 L A Falcons                  76   19   28   29   31   35                     
      Total Time:    46:30.80                                                     
         Average:    15:30.27                                                     
 
             Valley United Striders XC Invitational Meet - 9/21/2013              
                                  Pierce College                                  
                                    9/21/2013                                     
                               Last Completed Event                               
 
Bantam Boys 3k Run 
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
 35 Unknown                                              8:15.1   15:22.84        
  1 Alex Mainvielle              Hawk Track Club         5:46.0   10:44.88    1   
  2 Nicholas Serrano             Storm                   6:15.9   11:40.69    2   
  3 Corey Sharick                Hawk Track Club         6:18.9   11:46.25    3   
  4 Brandon Palacios             Lightning Youth RC      6:26.9   12:01.09    4   
  5 Ethan Godsey                 West Valley Eagles      6:33.7   12:13.88    5   
  6 Garrett Nemeth               West Valley Eagles      6:34.9   12:16.00    6   
  7 Rowan FitzGerald             L A Falcons             6:36.1   12:18.22    7   
  8 Gavin Burkhart               Unattached              6:37.4   12:20.75        
  9 Ivan Barrios                 Lightning Youth RC      6:41.7   12:28.69    8   
 10 Ryan Armijo                  L A Falcons             6:43.8   12:32.59    9   
 11 Cole Gentry                  West Valley Eagles      6:44.7   12:34.41   10   
 12 Alex Davis                   L A Falcons             6:47.4   12:39.44   11   
 13 Tristan Pratt                West Valley Eagles      6:54.8   12:53.11   12   
 14 Kyle Podgorski               Village Christian       6:54.8   12:53.12   13   
 15 Elliot Fleck                 Northridge Pacers       7:00.5   13:03.84   14   
 16 Gabriel Madison              Storm                   7:01.7   13:05.94   15   
 17 Xander Penaflor              Hawk Track Club         7:02.0   13:06.56   16   
 18 Kameron Tarver               LA Jets                 7:07.2   13:16.31        
 19 Benjamin Garden              Storm                   7:20.6   13:41.28   17   
 20 Carson Muscat                Village Christian       7:23.9   13:47.38   18   
 21 Hector Martinez              Northridge Pacers       7:27.3   13:53.78   19   
 22 Angel Moreno                 Lightning Youth RC      7:27.6   13:54.24   20   
 23 Michael McAndrews            Storm                   7:29.9   13:58.66   21   
 24 Nathan Branda                Storm                   7:31.2   14:01.09   22   
 25 Dariel Rivas                 West Valley Eagles      7:33.2   14:04.78   23   
 26 Enrique Caballero            Storm                   7:34.4   14:07.00        
 27 Owen Minzes                  Village Christian       7:45.1   14:26.84   24   
 28 Andrew Fernandez             Lightning Youth RC      7:49.3   14:34.72   25   
 29 Alex Jenney                  Storm                   7:56.1   14:47.34        
 30 Matthew Soto                 Lightning Youth RC      7:57.2   14:49.44   26   
 31 David Durrance               Hawk Track Club         7:59.8   14:54.41   27   
 32 Viraj Lakhotia               Storm                   8:02.0   14:58.41        
 33 Zachary Keenan               Northridge Pacers       8:07.9   15:09.44   28   
 34 Jonathan Duarte              Team Lopez              8:11.7   15:16.53        
 35 Jeremy Vargas                Bears                   8:16.8   15:26.00   29   
 36 Josue Morales                Bears                   8:20.9   15:33.66   30   
 37 Raymond Guzman               Bears                   8:21.2   15:34.18   31   
 38 Sarthak Kamerkar             West Valley Eagles      8:24.0   15:39.41        
 39 Nelson Keasberry             Village Christian       8:24.7   15:40.78   32   
 40 Noah Murasmith               Temecula Rangers        8:26.5   15:44.18        
 41 Joseph Anderson              Storm                   8:27.9   15:46.72        
 42 Henry Torres                 Village Christian       8:31.5   15:53.44   33   
 43 Kyle O'Sullivan              Storm                   9:14.8   17:14.15        
 44 Angel Miramontez             Bears                   9:35.7   17:53.03   34   
 45 Amar Oberoi                  Northridge Pacers      10:04.6   18:46.91   35   
 46 Donovan Sofio                L A Falcons            11:33.5   21:32.78   36   
 47 Jacob Behan                  Storm                  13:04.2   24:21.69        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3   *4   *5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Hawk Track Club              20    1    3   16   27                          
      Total Time:    35:37.69                                                     
         Average:    11:52.57                                                     
   2 West Valley Eagles           21    5    6   10   12   23                     
      Total Time:    37:04.29                                                     
         Average:    12:21.43                                                     
   3 L A Falcons                  27    7    9   11   36                          
      Total Time:    37:30.25                                                     
         Average:    12:30.09                                                     
   4 Lightning Youth RC           32    4    8   20   25   26                     
      Total Time:    38:24.02                                                     
         Average:    12:48.01                                                     
   5 Santa Clarita Track Club     34    2   15   17   21   22                     
      Total Time:    38:27.91                                                     
         Average:    12:49.31                                                     
   6 Village Christian            55   13   18   24   32   33                     
      Total Time:    41:07.34                                                     
         Average:    13:42.45                                                     
   7 Northridge Pacers            61   14   19   28   35                          
      Total Time:    42:07.06                                                     
         Average:    14:02.36                                                     
   8 North Valley Golden Bears    90   29   30   31   34                          
      Total Time:    46:33.84                                                     
         Average:    15:31.28                                                     
                                                  

 
             Valley United Striders XC Invitational Meet - 9/21/2013              
                                  Pierce College                                  
                                    9/21/2013                                     
                                                              
 
Midget Girls 3k Run
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Janiah Brown                 West Valley Eagles      6:05.0   11:20.28    1   
  2 Hailey Golmon                Simi Valley             6:16.2   11:41.22    2   
  3 Gia Majerus                  West Valley Eagles      6:18.2   11:45.00    3   
  4 Stephanie Cobieya            Bears                   6:26.9   12:01.22    4   
  5 Olivia Hernandez             Bears                   6:27.1   12:01.50    5   
  6 Kaela Berretta               Storm                   6:27.7   12:02.56    6   
  7 Amaya Aguilar                Bears                   6:28.9   12:04.94    7   
  8 Maya Martinez                Northridge Pacers       6:29.4   12:05.88    8   
  9 Shelbi Schauble              Storm                   6:35.8   12:17.78    9   
 10 Azucena Bermejo              Lightning Youth RC      6:40.6   12:26.66   10   
 11 Sophie Birnhaum              Hawk Track Club         6:42.2   12:29.69   11   
 12 Kylie Rasplicka              Storm                   6:44.4   12:33.84   12   
 13 Eliza Mancillas              Bears                   6:49.6   12:43.47   13   
 14 Yecenia Bermejo              Lightning Youth RC      7:07.3   13:16.41   14   
 15 Sabrina Salcedo              Bears                   7:08.5   13:18.78   15   
 16 Maritza Ortiz                Lightning Youth RC      7:09.8   13:21.06   16   
 17 Adriana Chico                Bears                   7:10.4   13:22.31        
 18 Noella Kiwutila              LA Jets                 7:13.7   13:28.47   17   
 19 Alysa Branda                 Storm                   7:15.9   13:32.56   18   
 20 Elisha Salazar               LA Jets                 7:17.5   13:35.44   19   
 21 Ashynn Allen                 Team Lopez              7:21.4   13:42.81        
 22 Layla Mohammad               LA Jets                 7:23.7   13:47.06   20   
 23 Katie Flathom                Unattached              7:25.9   13:51.15        
 24 Lauren Sehenuk               Storm                   7:26.5   13:52.18   21   
 25 Kareena Tashjian             West Valley Eagles      7:26.8   13:52.75   22   
 26 Rosa Silva                   Bears                   7:27.6   13:54.38        
 27 Alexis Ortiz                 Lightning Youth RC      7:29.5   13:57.88   23   
 28 Shannon Van Hise             Temecula Rangers        7:31.6   14:01.75   24   
 29 Dolly Baltazar               Bears                   7:37.3   14:12.31        
 30 Audrey Dang                  Storm                   7:41.0   14:19.22        
 31 Persiyana Petrova            L A Falcons             7:41.6   14:20.47        
 32 Tanya Serna                  Northridge Pacers       7:43.4   14:23.81   25   
 33 Monica Ramirez               Team Lopez              7:44.6   14:25.94        
 34 Mary Price                   Storm                   7:46.2   14:28.91        
 35 Sophie Brill                 Hawk Track Club         7:52.9   14:41.50   26   
 36 Loren Recio                  Team Lopez              7:55.1   14:45.62        
 37 Taya McKinley                LA Jets                 7:58.1   14:51.25   27   
 38 Katrina Snyder               Simi Valley             8:00.4   14:55.50   28   
 39 Tarah McKinley               LA Jets                 8:01.2   14:56.97   29   
 40 Isabella McCarty             Simi Valley             8:03.1   15:00.50   30   
 41 Jocelyn Gonzalez             Team Lopez              8:03.3   15:00.84        
 42 Ashanti Salazar              LA Jets                 8:10.9   15:14.94        
 43 Miya Nakazawa                Storm                   8:11.7   15:16.53        
 44 Silvia Lopez                 Bears                   8:13.7   15:20.28        
 45 Saskia Rubin                 Hawk Track Club         8:16.0   15:24.53   31   
 46 Naomi Beach                  L A Falcons             8:20.7   15:33.31        
 47 Tiffany Patino               Bears                   8:20.8   15:33.56        
 48 Grace Dolan                  Simi Valley             8:22.3   15:36.28   32   
 49 Sarah Benitez                Storm                   8:25.0   15:41.38        
 50 Taryn Ustoy                  Temecula Rangers        8:25.7   15:42.69   33   
 51 Grace Swift                  Northridge Pacers       8:29.9   15:50.47   34   
 52 Samantha Lichstein           Simi Valley             8:32.7   15:55.66   35   
 53 Sarah Steffon                Simi Valley             8:34.0   15:58.15        
 54 Brienna Burkett              Simi Valley             8:34.3   15:58.56        
 55 Emily Hyun                   Storm                   8:37.5   16:04.69        
 56 Gabrielee Morales            Bears                   8:40.2   16:09.62        
 57 Isabela Pinal                Bears                   8:41.5   16:11.97        
 58 Isabela Sevilla              Bears                   8:46.0   16:20.41        
 59 Ashley Wolff                 Village Christian       8:46.2   16:20.88   36   
 60 Iman Bakhit                  Hawk Track Club         8:48.0   16:24.12   37   
 61 Noemi Kiss                   Village Christian       8:48.2   16:24.50   38   
 62 Olivia Press                 Hawk Track Club         8:49.2   16:26.50   39   
 63 Lindsey Martinez             Temecula Rangers        8:56.3   16:39.56   40   
 64 Madison Ruddock              Village Christian       9:14.0   17:12.72   41   
 65 Isabel de Armas              Storm                   9:16.6   17:17.47        
 66 Amina Hall                   Northridge Pacers       9:34.2   17:50.22   42   
 67 Celia Lanuza                 Simi Valley            10:44.0   20:00.34        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3   *4   *5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 North Valley Golden Bears    16    4    5    7   13   15                     
      Total Time:    36:07.66                                                     
         Average:    12:02.56                                                     
   2 West Valley Eagles           26    1    3   22                               
      Total Time:    36:58.03                                                     
         Average:    12:19.35                                                     
   3 Santa Clarita Track Club     27    6    9   12   18   21                     
      Total Time:    36:54.18                                                     
         Average:    12:18.06                                                     
   4 Lightning Youth RC           40   10   14   16   23                          
      Total Time:    39:04.13                                                     
         Average:    13:01.38                                                     
   5 LA Jets                      56   17   19   20   27   29                     
      Total Time:    40:50.97                                                     
         Average:    13:36.99                                                     
   6 Simi Valley Spartans         60    2   28   30   32   35                     
      Total Time:    41:37.22                                                     
         Average:    13:52.41                                                     
   7 Northridge Pacers            67    8   25   34   42                          
      Total Time:    42:20.16                                                     
         Average:    14:06.72                                                     
   8 Hawk Track Club              68   11   26   31   37   39                     
      Total Time:    42:35.72                                                     
         Average:    14:11.91                                                     
   9 Temecula Rangers             97   24   33   40                               
      Total Time:    46:24.00                                                     
         Average:    15:28.00                                                     
  10 Village Christian           115   36   38   41                               
      Total Time:    49:58.10                                                     
         Average:    16:39.37                                                     

             Valley United Striders XC Invitational Meet - 9/21/2013              
                                  Pierce College                                  
                                    9/21/2013                                     
                                                              
 
Midget Boys 3k Run
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Alberto Lopez                Team Lopez              5:41.6   10:36.78        
  2 Cameron Hylton               Time Machine            5:47.9   10:48.50        
  3 Kobe Serrano                 Storm                   5:56.9   11:05.25    1   
  4 Cristian Lopez               Storm                   5:59.2   11:09.56    2   
  5 David Salazar                Bears                   6:00.0   11:10.97    3   
  6 Augusto Ornelas              Storm                   6:02.5   11:15.66    4   
  7 Vincent Mancillas            Bears                   6:05.2   11:20.66    5   
  8 Quinn Garity                 Northridge Pacers       6:05.5   11:21.31        
  9 Joshua English               Storm                   6:06.2   11:22.56    6   
 10 Blake Gallardo               Storm                   6:07.4   11:24.78    7   
 11 Hunter Romine                Storm                   6:18.5   11:45.44        
 12 Rylan Wadkins                Storm                   6:24.2   11:56.12        
 13 Daniel Mercado               Bears                   6:26.9   12:01.18    8   
 14 Daniel Rush                  Storm                   6:37.2   12:20.41        
 15 Kai Ostergard                Storm                   6:41.3   12:28.03        
 16 Justus Pratt                 West Valley Eagles      6:46.8   12:38.25    9   
 17 Omer Abdelrahim              L A Falcons             6:47.7   12:39.84   10   
 18 Thomas A Anderson            Storm                   6:48.2   12:40.78        
 19 William Durrance             Hawk Track Club         6:49.6   12:43.44   11   
 20 Oscar Mateo                  Lightning Youth RC      7:02.4   13:07.38        
 21 Richard Morales              West Valley Eagles      7:05.3   13:12.69   12   
 22 Daniel Tiber                 Northridge Pacers       7:05.7   13:13.56        
 23 Andrew Sharp                 Storm                   7:09.4   13:20.34        
 24 Collin Ferrell               Village Christian       7:15.9   13:32.53        
 25 Noah Ataya                   L A Falcons             7:18.6   13:37.44   13   
 26 Jacob Wynn                   Storm                   7:21.6   13:43.18        
 27 Dylan Elliot                 Unattached              7:28.4   13:55.88        
 28 Luke Kvarda                  Hawk Track Club         7:34.3   14:06.88   14   
 29 John Fredericks              Storm                   7:34.5   14:07.15        
 30 Maurico Ortiz                Lightning Youth RC      7:38.3   14:14.34        
 31 Martin Rodriguez             West Valley Eagles      7:39.4   14:16.28   15   
 32 Owen Veloz                   L A Falcons             7:40.7   14:18.81   16   
 33 Joshua Chan                  Storm                   7:46.8   14:30.18        
 34 Caleb Georgeson              Storm                   7:58.0   14:51.03        
 35 Robbie Miller                Storm                   8:03.5   15:01.31        
 36 Nicholas Agnes               Storm                   8:25.5   15:42.25        
 37 Angel Rodriguez              West Valley Eagles      8:26.5   15:44.18   17   
 38 Aaron Wilshusen              Temecula Rangers        8:39.2   16:07.78        
 39 Nathan Hyun                  Storm                   8:50.3   16:28.53        
 40 Daniel Plata                 Bears                   8:58.0   16:42.78   18   
 41 Elijah Tiguelo               Storm                   9:53.8   18:26.88        
 42 David Rangel                 Bears                  10:52.1   20:15.56   19   
 43 Kenneth Mackey               Hawk Track Club        12:40.6   23:37.78   20   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3   *4   *5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Santa Clarita Track Club      7    1    2    4    6    7                     
      Total Time:    33:30.47                                                     
         Average:    11:10.16                                                     
   2 North Valley Golden Bears    16    3    5    8   18   19                     
      Total Time:    34:32.81                                                     
         Average:    11:30.94                                                     
   3 West Valley Eagles           36    9   12   15   17                          
      Total Time:    40:07.22                                                     
         Average:    13:22.41                                                     
   4 L A Falcons                  39   10   13   16                               
      Total Time:    40:36.09                                                     
         Average:    13:32.03                                                     
   5 Hawk Track Club              45   11   14   20                               
      Total Time:    50:28.10                                                     
         Average:    16:49.37                                                     

              Valley United Striders XC Invitational Meet - 9/21/2013              
                                  Pierce College                                  
                                    9/21/2013                                     
                                                              
 
4k Run 
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
Youth Girls 4000 Meter Run                                                    
  1 Mariah Moro                W Bears                   6:36.7   16:25.97    1   
  2 Emily Virtue               W Hawk Track Club         6:46.1   16:49.22    2   
  3 Caitlyn Couch              W L A Falcons             6:49.6   16:58.03    3   
  4 McKenna Smith              W L A Falcons             6:55.9   17:13.62    4   
  5 Mauri Dobbs                W Storm                   6:59.1   17:21.66    5   
  6 Zoe Fleck                  W Northridge Pacers       7:02.2   17:29.22    6   
  7 Lindsey Jacobsson          W Storm                   7:06.5   17:40.03    7   
  8 Angie Mateo                W Lightning Youth RC      7:17.3   18:06.88    8   
  9 Lupe Aguirre               W Lightning Youth RC      7:29.6   18:37.34    9   
 10 Janel Jauregui             W Storm                   7:32.5   18:44.59   10   
 11 Camila Adame               W Bears                   7:34.1   18:48.56   11   
 12 Ruby Duran                 W Lightning Youth RC      7:47.8   19:22.53   12   
 13 Lauryn Remmers             W Temecula Rangers        7:57.4   19:46.44   13   
 14 Genelie Baltazar           W Bears                   7:58.9   19:50.15   14   
 15 Jackie Alvarez             W Lightning Youth RC      8:14.6   20:29.28   15   
 16 Catherine Ausherman        W Village Christian       8:23.4   20:51.12        
 17 Niki Fan                   W Temecula Rangers        8:27.1   21:00.31   16   
 18 Kaytlynn Sharp             W Storm                   8:29.4   21:05.91   17   
 19 Ashley O'Toole             W Simi Valley             8:36.1   21:22.69        
 20 Sofia Martinez             W Northridge Pacers       8:51.1   21:59.84   18   
 21 Danielle Murasmith         W Temecula Rangers        8:52.4   22:03.06   19   
 22 Raven Butler               W LA Jets                 9:28.9   23:33.91        
 23 Alexis Guerra              W Bears                   9:35.1   23:49.18   20   
 24 Claire Muscat              W Village Christian       9:41.2   24:04.44        
 25 Corie Nakazawa             W Storm                   9:48.2   24:21.84   21   
 26 Kathryn Durrance           W Hawk Track Club         9:53.2   24:34.25   22   
 27 Rebecca Penaflor           W Hawk Track Club        10:51.4   26:58.88   23   
 28 Thalia Gonzalez            W Lightning Youth RC     10:57.1   27:13.00   24   
 29 Aleyna Van Antwerp         W Northridge Pacers      11:21.6   28:13.94   25   
 30 Hailey Armijo              W L A Falcons            11:40.6   29:01.24   26   
 31 Briana Garden              W Storm                  12:16.4   30:30.25        
Youth Boys 4000 Meter Run                                                      
  1 Colin FitzGerald           M L A Falcons             5:55.3   14:43.09    1   
  2 Alexander Hirsch           M Hawk Track Club         6:00.1   14:54.84        
  3 Julian Silva               M Bears                   6:05.0   15:07.00    2   
  4 Justin Hazell              M West Valley Eagles      6:20.7   15:46.18    3   
  5 Shane Bissell              M West Valley Eagles      6:24.0   15:54.38    4   
  6 Frank Avila                M Lightning Youth RC      6:24.2   15:54.81    5   
  7 Boon Andrews               M West Valley Eagles      6:29.0   16:06.81    6   
  8 Logan Neil                 M L A Falcons             6:32.8   16:16.09    7   
  9 Michael Burson             M Storm                   6:39.1   16:31.94    8   
 10 Hector Hernandez           M West Valley Eagles      6:39.3   16:32.24    9   
 11 Jacob Lee                  M Storm                   6:42.6   16:40.50   10   
 12 Joshua Duarte              M Storm                   6:43.8   16:43.50   11   
 13 Elijah Stepan              M Storm                   6:46.3   16:49.84   12   
 14 Jerimiah Brown             M West Valley Eagles      6:50.5   17:00.25   13   
 15 Zachary Johnson            M L A Falcons             6:58.5   17:20.06   14   
 16 Allan Robles               M Lightning Youth RC      7:12.6   17:55.00   15   
 17 Lean Aguilar               M Bears                   7:18.2   18:08.97   16   
 18 Aidan Foote                M L A Falcons             7:23.1   18:21.31   17   
 19 Brady Walther              M Northridge Pacers       7:24.7   18:25.15        
 20 Codi Bressler              M Temecula Rangers        7:26.5   18:29.56        
 21 Paolo Arguelles            M Storm                   7:29.4   18:36.78   18   
 22 Tanay Suryavanshi          M Storm                   7:33.6   18:47.31        
 23 Joshua Anderson            M Storm                   7:33.9   18:47.96        
 24 Dylan Riley                M L A Falcons             7:43.3   19:11.34   19   
 25 Robert Dunn                M Temecula Rangers        7:45.0   19:15.59        
 26 Cameron Sidoti             M West Valley Eagles      8:03.5   20:01.69        
 27 Aaron Georgeson            M Storm                   8:19.9   20:42.44        
 28 Morgan Faunce              M L A Falcons             8:20.4   20:43.62        
 29 Joel Ramirez               M Storm                   8:23.1   20:50.47        
 30 Timothy Von Busch          M Storm                   8:30.2   21:07.94        
 31 Gabriel Ramirez            M Storm                   8:31.9   21:12.31        
 32 Mario Robles               M Lightning Youth RC      8:57.1   22:14.81   20   
 33 Andrew Plata               M Bears                  10:59.1   27:18.00   21   
 34 Maxwell Haire              M Village Christian      11:40.4   29:00.69        
 35 Elliot Kohut               M Village Christian      13:38.8   33:54.94        
Intermediate Boys 4000 Meter Run                                                      
  1 Grayson Goss               M L A Falcons             6:04.8   15:06.72        
  2 Rogelio Roa                M Bears                   8:01.4   19:56.38        
  3 Ignacio Sevilla            M Bears                   8:18.3   20:38.47        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3   *4   *5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
Youth Boys 4000 Meter Run                                                      
   1 West Valley Eagles           13    3    4    6    9   13                     
      Total Time:    47:47.37                                                     
         Average:    15:55.79                                                     
   2 L A Falcons                  22    1    7   14   17   19                     
      Total Time:    48:19.24                                                     
         Average:    16:06.42                                                     
   3 Santa Clarita Track Club     29    8   10   11   12   18                     
      Total Time:    49:55.94                                                     
         Average:    16:38.65                                                     
   4 North Valley Golden Bears    39    2   16   21                               
      Total Time:  1:00:33.97                                                     
         Average:    20:11.33                                                     
   5 Lightning Youth RC           40    5   15   20                               
      Total Time:    56:04.62                                                     
         Average:    18:41.54                                                     
Youth Girls 4000 Meter Run                                                    
   1 Santa Clarita Track Club     22    5    7   10   17   21                     
      Total Time:    53:46.28                                                     
         Average:    17:55.43                                                     
   2 North Valley Golden Bears    26    1   11   14   20                          
      Total Time:    55:04.68                                                     
         Average:    18:21.56                                                     
   3 Lightning Youth RC           29    8    9   12   15   24                     
      Total Time:    56:06.75                                                     
         Average:    18:42.25                                                     
   4 L A Falcons                  33    3    4   26                               
      Total Time:  1:03:12.89                                                     
         Average:    21:04.30                                                     
   5 Hawk Track Club              47    2   22   23                               
      Total Time:  1:08:22.35                                                     
         Average:    22:47.45                                                     
   6 Temecula Rangers             48   13   16   19                               
      Total Time:  1:02:49.81                                                     
         Average:    20:56.61                                                     
   7 Northridge Pacers            49    6   18   25                               
      Total Time:  1:07:43.00                                                     
         Average:    22:34.34                                                     

             Valley United Striders XC Invitational Meet - 9/21/2013              
                                  Pierce College                                  
                                    9/21/2013                                     
                                                           
 
3 Mile Run Open Event
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
Results - Women 3 Mile Run                                                          
  1 Lupita Figusto             W Sylmar High School      6:34.1   20:24.38    1   
  2 Carmen Degollado           W Team Lopez              6:45.0   20:58.18        
  3 Madeline Page              W Cleveland               6:49.9   21:13.25    2   
  4 Wendy Meza                 W Cleveland               7:03.3   21:54.88    3   
  5 Mayra Huerta               W Sylmar High School      7:41.0   23:52.18    4   
  6 Stephanie Santana          W Sylmar High School      7:45.3   24:05.47    5   
  7 Barsha Gautam              W Cleveland               7:48.6   24:15.65    6   
  8 Beckie Warloe              W Unattached              8:18.0   25:47.00       
  9 Leah Bingham               W Unattached              8:18.1   25:47.43       
 10 Hudah Rana                 W Cleveland               8:35.0   26:40.00        
 11 Brenda Nino                W Sylmar High School      9:09.0   28:25.53    7   
 12 Rhea Osorio                W Cleveland               9:14.0   28:41.12        
 13 Julissa Manalla            W Sylmar High School      9:18.6   28:55.38    8   
Results - Men 3 Mile Run                                                            
  1 Johnmichael rogers         M Cleveland               5:44.3   17:49.56    1   
  2 Andrew Greenlee            M Cleveland               5:49.3   18:05.09    2   
  3 Jimmy Torres               M Cleveland               5:51.4   18:11.72    3   
  4 Steven Mendoza             M Unattached              5:52.0   18:13.50        
  5 Santiago Salcedo           M Sylmar High School      5:54.5   18:21.12    4   
  6 Bryan Corona               M Sylmar High School      5:57.8   18:31.59    5   
  7 Joey Torres                M Sylmar High School      5:57.9   18:31.96    6   
  8 Rafael Arias               M Cleveland               5:58.0   18:32.24    7   
  9 Juan Oxcal                 M Cleveland               5:59.4   18:36.59    8   
 10 Brad Williamson            M Cleveland               6:00.9   18:41.03        
 11 Adolfo Amthor              M Cleveland               6:01.2   18:42.18        
 12 Ben Arredondo              M Cleveland               6:03.8   18:50.09        
 13 Huy Ho                     M Cleveland               6:04.0   18:50.81        
 14 Isaac Flores               M Cleveland               6:17.8   19:33.50        
 15 Jose Vela                  M Sylmar High School      6:20.5   19:41.91    9   
 16 Jorge Molina               M Sylmar High School      6:33.4   20:22.18   10   
 17 Jose Ordinola              M Sylmar High School      6:38.2   20:37.15        
 18 Jonathan Flores            M Cleveland               6:39.7   20:41.59        
 19 Matthew Navarro            M Cleveland               6:44.8   20:57.66        
 20 Madison Saldano            M Cleveland               6:51.1   21:17.15        
 21 Edward Mendoza             M Unattached              6:52.5   21:21.56        
 22 Alexander Bissell          M Cleveland               6:52.7   21:22.12        
 23 Angel Renteria             M Sylmar High School      7:05.7   22:02.53        
 24 Steven Pham                M Cleveland               7:12.1   22:22.44        
 25 Matthew Dern               M Cleveland               7:48.2   24:14.56        
 26 Horacio Menchaca           M Sylmar High School      8:16.4   25:42.18        
 27 E Garcia                   M Sylmar High School      8:31.4   26:28.69        
 28 Andy Vazquez               M Sylmar High School      8:31.9   26:30.18        
 29 Nic Jorg                   M Sylmar High School      8:49.2   27:23.94        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3   *4   *5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
Results - Men 3 Mile Run                                                            
   1 Cleveland High School         6    1    2    3    7    8                     
      Total Time:    54:06.37                                                     
         Average:    18:02.13                                                     
   2 Sylmar High School           15    4    5    6    9   10                     
      Total Time:    55:24.67                                                     
         Average:    18:28.23                                                     
Results - Women 3 Mile Run                                                          
   1 Sylmar High School           10    1    4    5    7   8                     
      Total Time:  1:08:22.03                                                     
         Average:    22:47.35                                                     
   2 Cleveland High School        11    2    3    6                        
      Total Time:  1:07:23.78                                                     
         Average:    22:27.93                                                     
                                                 
Hit Counter
Results Pierce College Sept 21, 2013