Not official until ratified by the conference.
If you have questions or concerns about a particular result,
please contact alanbingham@runstorm.org

Last Updated 9/16/2013 MB

Licensed to Valley Youth Conf. - A     HY-TEK's Meet Manager 9/16/2013 08:39 PM
               Valley Youth Conference Cross Country - 9/14/2013               
                                O'Meleveny Park                                
                                   9/14/2013                                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 2000 Meter Run CC Gremlin
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Cheyene Tsuang               Bears                           8:18.38  
  2 Naima Salazar                Bears                           8:45.18  
  3 Reese Gentry                 Eagles                          9:12.37  
  4 Jordyn Toon                  Pacers                          9:15.44  
  5 Madisen Cruz                 Storm                           9:23.06  
  6 Ella Stepan                  Storm                           9:24.44  
  7 Kalista Madison              Storm                           9:35.28  
  8 Mia Rivas                    Eagles                          9:53.31  
  9 Karis Zavala                 Falcons                        10:28.03  
 10 Jasmine Kinzler              Simi Valley                    10:33.50  
 11 Savannah Bingham             Storm                          10:40.12  
 12 Kennedy Himmel               Hawks                          10:40.68  
 13 Tatiara Jones                Simi Valley                    10:48.56  
 14 Marissa Villamizar           Simi Valley                    10:55.41  
 15 Lindsey Nakazawa             Storm                          10:55.75  
 16 Amia Witt                    Falcons                        11:13.00  
 17 Elaina Workman               Simi Valley                    11:16.28  
 18 Arianna Zotti                Falcons                        11:20.41  
 19 Rebecca Serna                Pacers                         11:31.75  
 20 Emma Kovats                  Village                        11:42.59  
 21 Melony Valdivia              Bears                          11:55.41  
 22 Shiloh Tsuang                Bears                          12:03.87  
 23 Natalie Zagnoli              Pacers                         12:06.41  
 24 Lilly Toren                  Pacers                         12:27.50  
 25 Emerie Miles                 Pacers                         12:32.41  
 26 Sophia Washington            Falcons                        12:35.12  
 27 Guadalupe Carillo            Bears                          12:51.28  
 28 Olivia Mora                  Bears                          13:05.12  
 29 Natalie Kinzler              Simi Valley                    13:05.56  
 30 Emma Baskin                  Simi Valley                    14:21.97  
 31 Isabella Van Antwerp         Pacers                         14:22.81  
 32 Hope Isavi                   Pacers                         14:32.34  
 
Event 2  Boys 2000 Meter Run CC Gremlin
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Jonathan Golmon              Simi Valley                     7:51.34  
  2 Jon Burns                    Eagles                          8:07.94  
  3 James Bates                  Eagles                          8:09.94  
  4 Lucas Geyer                  Eagles                          8:11.69  
  5 Liam Olson                   Falcons                         8:13.06  
  6 Aidan Urbina                 Hawks                           8:34.44  
  7 Lleyton Chan                 Storm                           8:54.50  
  8 Ishan Dubal                  Eagles                          8:55.12  
  9 Sarab Oberoi                 Pacers                          8:55.75  
 10 Joseph Vargas                Bears                           9:07.97  
 11 Aadesh Senthilkumar          Eagles                          9:10.84  
 12 Isaac DeSantiago             Hawks                           9:11.06  
 13 Finley Hanson                Pacers                          9:18.47  
 14 King Burns                   Eagles                          9:19.09  
 15 Matthew Gonzalez             Hawks                           9:43.47  
 16 Jordan Oliver                Hawks                           9:47.62  
 17 Baylin Bingham               Storm                           9:47.96  
 18 Jacob Imwiko                 Eagles                          9:53.00  
 19 Timothy Sauer                Village                        10:03.31  
 20 Peter Zagnoli                Pacers                         10:04.94  
 21 Matthew Vooijs               Storm                          10:06.47  
 22 Jesse Georgeson              Storm                          10:13.84  
 23 Rowan Canning                Pacers                         10:19.41  
 24 Lucas Vooijs                 Storm                          10:43.84  
 25 Henry Virtue                 Hawks                          10:44.15  
 26 Brennan Givens               Storm                          10:49.59  
 27 Philip Cmiral                Hawks                          10:50.18  
 28 Michael Whaley               Simi Valley                    11:13.24  
 29 Gerardo Mancillas            Bears                          11:21.15  
 30 Caleb Fredericks             Storm                          11:22.09  
 31 Andrew Urner                 Hawks                          11:22.50  
 32 Ian Fleck                    Pacers                         11:23.62  
 33 Dylan Hudson                 Storm                          12:03.66  
 34 Zachary Graves               Pacers                         12:16.00  
 35 Vincent Stella               Storm                          12:20.84  
 36 Marcos Mancillas             Bears                          12:59.62  
 37 Devin Urbina                 Hawks                          13:01.47  
 38 Elias Quevedo                Bears                          15:12.22  
 39 Alexander Wright             Storm                          16:22.84  
 40 Brandon Amador               Bears                          20:34.66  
 
Event 3  Girls 3k Run CC Bantam
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Isis Diaz                    Pacers                         12:49.62  
  2 Caroline Bates               Eagles                         12:58.75  
  3 Isabella Duarte              Storm                          12:59.12  
  4 Adrianna Bingham             Storm                          13:57.44  
  5 Karrina Mackey               Hawks                          14:07.94  
  6 Danae Wolf                   Storm                          14:19.03  
  7 Amadi Weser                  Falcons                        14:23.91  
  8 Izel Plascencia              Bears                          14:28.44  
  9 Brooke Hudspeth              Village                        14:32.06  
 10 Denise Torres                Bears                          14:40.56  
 11 Hannah Fredericks            Storm                          14:41.91  
 12 Emily Rodriguez              Eagles                         15:19.25  
 13 Lindy Saffel                 Eagles                         15:26.12  
 14 Jenna Rashkovsky             Pacers                         15:26.81  
 15 Hannah Harlan                Storm                          15:27.56  
 16 Maggie Hight                 Storm                          15:28.93  
 17 Julietta Huerta              Bears                          15:31.31  
 18 Aleesa Stepan                Storm                          15:52.88  
 19 Reagan Fernandez             Storm                          15:55.44  
 20 Eva Syssoeva                 Eagles                         16:13.41  
 21 Sandra Ferrer                Eagles                         16:15.18  
 22 Jiselle Minor                Bears                          16:18.53  
 23 Vivianne Lannan              Eagles                         16:38.06  
 24 Joy Nakazawa                 Storm                          16:38.84  
 25 Payton Hudspeth              Village                        16:43.81  
 26 Alizaeh Perez                Storm                          16:58.41  
 27 Rebecca Georgeson            Storm                          17:22.02  
 28 Nichole Mirzaian             Falcons                        17:28.66  
 29 Emily Cruz                   Storm                          17:32.44  
 30 Jamie Lee                    Storm                          17:59.69  
 31 Kelly Helton                 Falcons                        18:04.56  
 32 Nicole Rudenky               Eagles                         18:06.53  
 33 Greer Roth                   Falcons                        18:38.09  
 34 Maria Adame                  Bears                          18:47.59  
 35 Racquel Martinez             Pacers                         19:06.81  
 36 Sofia Wimsatt                Pacers                         22:14.88  
 37 Abigail Herskowitz           Village                        22:40.18  
 38 Janine Valdivia              Bears                          23:22.59  
 39 Isabel Ramirez               Storm                          24:55.53  
 40 Alyna Oliver                 Hawks                          26:27.31  
 
Event 4  Boys 3k Run CC Bantam
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Zackary Childers             Pacers                         11:23.00  
  2 Alex Mainvielle              Hawks                          11:43.44  
  3 Nicholas Serrano             Storm                          12:19.00  
  4 Corey Sharick                Hawks                          12:38.06  
  5 Rowan FitzGerald             Falcons                        12:46.06  
  6 Ryan Armijo                  Falcons                        12:53.38  
  7 Garrett Nemeth               Eagles                         13:03.69  
  8 Tristan Pratt                Eagles                         13:16.18  
  9 Cesar Ruiz                   Eagles                         13:22.75  
 10 James Crawford               Eagles                         13:24.41  
 11 Alex Davis                   Falcons                        13:38.72  
 12 Nicolas Doutt                Storm                          13:52.56  
 13 Michael McAndrews            Storm                          14:06.66  
 14 Xander Penaflor              Hawks                          14:08.90  
 15 Kyle Podgorski               Village                        14:16.62  
 16 Gabriel Madison              Storm                          14:25.88  
 17 Elliot Fleck                 Pacers                         14:29.21  
 18 Hector Martinez              Pacers                         14:31.25  
 19 Dariel Rivas                 Eagles                         14:56.31  
 20 Carson Muscat                Village                        15:23.72  
 21 Nathan Branda                Storm                          15:25.47  
 22 Zachary Keenan               Pacers                         15:29.28  
 23 Owen Minzes                  Village                        15:48.09  
 24 Viraj Lakhotia               Storm                          16:19.78  
 25 Alex Jenney                  Storm                          16:24.03  
 26 Joshua Clayton               Storm                          16:30.72  
 27 Enrique Caballero            Storm                          16:31.52  
 28 Josue Morales                Bears                          16:40.44  
 29 Kyle O'Sullivan              Storm                          16:56.28  
 30 Matthew Lloyd                Village                        17:08.62  
 31 Nelson Keasberry             Village                        17:09.81  
 32 Ryan Groller                 Storm                          17:13.53  
 33 Jeremy Vargas                Bears                          17:20.38  
 34 Joseph Anderson              Storm                          17:21.21  
 35 Angel Miramontez             Bears                          18:51.81  
 36 Amar Oberoi                  Pacers                         19:24.06  
 37 Chris Garabedian             Village                        21:26.03  
 38 Jacob Behan                  Storm                          21:55.18  
 39 Christian Lesesne            Hawks                          25:20.09  
 40 Ara Garabedian               Village                        36:05.56  
 
Event 5  Girls 3k Run CC Midget
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Hailey Golmon                Simi Valley                    12:25.56  
  2 Gia Majerus                  Eagles                         12:31.59  
  3 Kaela Berretta               Storm                          12:42.50  
  4 Stephanie Cobieya            Bears                          12:46.97  
  5 Maya Martinez                Pacers                         12:55.06  
  6 Olivia Hernandez             Bears                          12:58.62  
  7 Shelbi Schauble              Storm                          13:08.15  
  8 Sophie Birnhaum              Hawks                          13:13.97  
  9 Eliza Mancillas              Bears                          13:21.18  
 10 Amaya Aguilar                Bears                          13:21.56  
 11 Hali King                    Hawks                          13:28.28  
 12 Adriana Chico                Bears                          14:00.59  
 13 Kylie Rasplicka              Storm                          14:03.06  
 14 Alysa Branda                 Storm                          14:11.06  
 15 Sabrina Salcedo              Bears                          14:47.31  
 16 Lauren Sehenuk               Storm                          14:59.81  
 17 Mary Price                   Storm                          15:05.72  
 18 Grace Seper                  Storm                          15:11.28  
 19 Dolly Baltazar               Bears                          15:12.36  
 20 Silvia Lopez                 Bears                          15:16.50  
 21 Tanya Serna                  Pacers                         15:29.97  
 22 Rosa Silva                   Bears                          15:38.81  
 23 Kareena Tashjian             Eagles                         15:41.66  
 24 Audrey Dang                  Storm                          15:51.88  
 25 Persiyana Petrova            Falcons                        16:00.75  
 26 Grace Swift                  Pacers                         16:20.72  
 27 Naomi Beach                  Falcons                        16:25.75  
 28 Tiffany Patino               Bears                          16:41.84  
 29 Iman Bakhit                  Hawks                          17:06.69  
 30 Grace Dolan                  Simi Valley                    17:07.31  
 31 Olivia Press                 Hawks                          17:07.56  
 32 Saskia Rubin                 Hawks                          17:08.59  
 33 Isabella McCarty             Simi Valley                    17:14.25  
 34 Sarah Benitez                Storm                          17:17.72  
 35 Ashley Wolff                 Village                        17:19.81  
 36 Katrina Snyder               Simi Valley                    17:25.88  
 37 Grace Lin                    Storm                          17:29.62  
 38 Samantha Lichstein           Simi Valley                    17:30.31  
 39 Gabrielee Morales            Bears                          17:35.59  
 40 Camille Zacky                Storm                          17:39.53  
 41 Ashley Maycott               Storm                          17:49.97  
 42 Sofia Marin                  Bears                          17:53.72  
 43 Brienna Burkett              Simi Valley                    17:54.06  
 44 Amina Hall                   Pacers                         18:03.88  
 45 Sarah Steffon                Simi Valley                    18:18.88  
 46 Noemi Kiss                   Village                        18:22.53  
 47 Isabela Sevilla              Bears                          18:54.59  
 48 Valchynn Tong                Hawks                          20:18.62  
 49 Celia Lanuza                 Simi Valley                    20:27.22  
 50 Kaitlyn Pastor               Bears                          20:38.22  
 51 Madison Ruddock              Village                        21:03.59  
 52 Isabel de Armas              Storm                          21:16.53  
 
Event 6  Boys 3k Run CC Midget
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Kobe Serrano                 Storm                          11:26.94  
  2 Cristian Lopez               Storm                          11:42.88  
  3 Christain Golmon             Simi Valley                    11:47.97  
  4 Augusto Ornelas              Storm                          11:48.18  
  5 Blake Gallardo               Storm                          11:54.28  
  6 David Salazar                Bears                          12:01.94  
  7 Vincent Mancillas            Bears                          12:29.28  
  8 Quinn Garity                 Pacers                         12:29.68  
  9 Rylan Wadkins                Storm                          12:32.06  
 10 Hunter Romine                Storm                          12:41.47  
 11 Daniel Rush                  Storm                          12:55.43  
 12 Daniel Mercado               Bears                          13:26.81  
 13 Josh Stern                   Eagles                         13:38.34  
 14 Justus Pratt                 Eagles                         13:43.28  
 15 Esteban Covarrubias          Bears                          13:47.47  
 16 Erick Ruiz                   Eagles                         13:52.78  
 17 Andrew Sharp                 Storm                          13:55.25  
 18 Kai Ostergard                Storm                          13:56.41  
 19 Thomas A Anderson            Storm                          14:10.62  
 20 Zachary Pontius              Falcons                        14:15.15  
 21 Ryan Buckley                 Hawks                          14:19.88  
 22 Ethan Wesley                 Storm                          14:21.18  
 23 Collin Ferrell               Village                        14:24.66  
 24 Tyler Henderer               Storm                          14:37.72  
 25 Martin Rodriguez             Eagles                         14:43.18  
 26 Caleb Georgeson              Storm                          14:49.25  
 27 Noah Ataya                   Falcons                        15:05.06  
 28 Joshua Chan                  Storm                          15:11.56  
 29 Matthew Thaler               Eagles                         15:16.87  
 30 Jacob Wynn                   Storm                          15:39.52  
 31 Luke Kvarda                  Hawks                          15:54.69  
 32 Angel Rodriguez              Eagles                         16:09.09  
 33 John Fredericks              Storm                          16:15.00  
 34 Robbie Miller                Storm                          17:03.59  
 35 Owen Veloz                   Falcons                        17:21.00  
 36 Brandon Rusenko              Falcons                        17:57.28  
 37 David Rangel                 Bears                          21:31.91  
 
Event 7  Girls 4k Run CC Youth
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Mariah Moro                  Bears                          15:08.34  
  2 Valerie Zavala               Eagles                         15:29.03  
  3 McKenna Smith                Falcons                        15:30.25  
  4 Mauri Dobbs                  Storm                          16:07.28  
  5 Emily Virtue                 Hawks                          16:17.75  
  6 Zoe Fleck                    Pacers                         16:37.84  
  7 Samantha Geyer               Eagles                         16:59.94  
  8 Alex Lomeli                  Hawks                          17:03.72  
  9 Janel Jauregui               Storm                          17:37.47  
 10 Camila Adame                 Bears                          17:54.18  
 11 Genelie Baltazar             Bears                          18:22.25  
 12 Kaytlynn Sharp               Storm                          19:56.97  
 13 Ashley O'Toole               Simi Valley                    20:02.38  
 14 Catherine Ausherman          Village                        20:20.22  
 15 Sofia Martinez               Pacers                         20:51.15  
 16 Elizabeth Lopez              Pacers                         21:41.34  
 17 Zoe Steinbarth               Storm                          22:38.91  
 18 Maria Carillo                Bears                          23:31.22  
 19 Sidney Matta                 Pacers                         23:42.09  
 20 Claire Muscat                Village                        24:10.18  
 21 Rebecca Penaflor             Hawks                          25:58.97  
 22 Aleyna Van Antwerp           Pacers                         27:26.31  
 23 Hailey Armijo                Falcons                        28:09.41  
 
Event 8  Boys 4k Run CC Youth
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Colin FitzGerald             Falcons                        13:21.34  
  2 Alexander Hirsch             Hawks                          13:55.47  
  3 Julian Silva                 Bears                          14:00.88  
  4 Justin Hazell                Eagles                         14:31.56  
  5 Shane Bissell                Eagles                         14:48.81  
  6 Boon Andrews                 Eagles                         14:56.41  
  7 Elijah Stepan                Storm                          15:01.81  
  8 Michael Burson               Storm                          15:08.75  
  9 Logan Neil                   Falcons                        15:22.66  
 10 Jacob Lee                    Storm                          15:27.28  
 11 Jerimiah Brown               Eagles                         16:19.62  
 12 Diego Zavala                 Eagles                         16:22.78  
 13 Brady Walther                Pacers                         16:24.41  
 14 Zachary Johnson              Falcons                        16:32.34  
 15 Aidan Foote                  Falcons                        16:37.59  
 16 Tanay Suryavanshi            Storm                          16:45.66  
 17 Lean Aguilar                 Bears                          17:09.41  
 18 Aidan Morrison               Pacers                         17:17.12  
 19 Joshua Duarte                Storm                          17:18.15  
 20 Joshua Anderson              Storm                          18:27.69  
 21 Jesse Andaluz                Bears                          18:29.38  
 22 Dylan Riley                  Falcons                        18:57.41  
 23 Timothy Von Busch            Storm                          19:30.41  
 24 Cameron Sidoti               Eagles                         19:58.75  
 25 Aaron Georgeson              Storm                          19:59.62  
 26 Morgan Faunce                Falcons                        20:06.97  
 27 Ian Tindel                   Storm                          20:17.81  
 28 Felix Schnobrich             Village                        20:31.50  
 29 Anthony Covarrubias          Bears                          20:36.44  
 30 Jaime Huerta                 Bears                          20:39.47  
 31 Gabriel Ramirez              Storm                          20:43.03  
 32 Samuel Mokracek              Hawks                          22:06.22  
 33 Joel Ramirez                 Storm                          23:39.12  
 34 Luke Melnyk                  Falcons                        24:10.50  
 35 Maxwell Haire                Village                        30:41.00  
 36 Elliot Kohut                 Village                        33:18.59  
 
Event 10  Boys 4k Run CC Intermediate
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rogelio Roa                  Bears                          18:03.28  
  2 Ignacio Sevilla              Bears                          23:24.59  

Hit Counter
Results O'Melveny Park Spet 14, 2013